SKOK JOE KITTINGERA z 1960 roku. TO ON pierwszy skoczył z kosmosu (31 km) w sprzęcie, którego nie można równać się z dzisiejszą technologią

SKOK JOE KITTINGERA 1960 ROK

16 sierpnia 1960 skoczył z wysokości 31 300 metrów i pomyślnie wylądował na ziemi. Dzięki skokowi został nieoficjalnym posiadaczem rekordu najwyższego skoku spadochronowego i największej prędkości osiągniętej przez człowieka bez użycia innych środków napędowych (988 kilometrów na godzinę).

Do jego rekordów należał również najwyższy pułap wysokości w locie balonem. (za wikipedia.pl) Rekordy te pobił Baumgartner, jednak jeden pozostał w rękach Joe- najdłuższe spadanie swobodne (mimo różnicy 8 km w obu skokach, to Kittinger leciał dłużej, bo o wiele później otworzył spadochron – KOZAK!!!).


Dodajmy, że Joe Kittinger ma dziś 86 lat i cieszy się doskonałym zdrowiem. Od początku projektu Red Bull Stratos pomagał przy jego powstaniu, zarówno naukowcom, jak i samemu Felixowi Baumgartnerowi. To głos Kittingera słychać na nagraniach z „wieży kontrolnej” skoku, bo to on „prowadził”  i rozmawiał z Austriakiem przed i w trakcie skoku.

SKOK Z KOSMOSU JOE KITTINGER 1960